Skip to content
Departments

Boards & Commissions

For more information about City of Bridgeport Boards & Commissions and current vacancies, click on the titles below.

Current Vacancies

  • Interested in serving on a City of Bridgeport Board or Commission? Click here for the application and view details about the process. 

    Board/Commission Current Number
    of Vacancies
    Number of Candidates
    Pending Approval
    Board of Assessment Appeals 11
    Board of Public Purchases 1
    Commission for People with Disabilities 5 2
    Ethics Commission 1
    Fire Commission
    1
    Food Policy Council 2
    Harbor Commission 2
    Historic District Commission 1
    Parks Board of Commissioners 1
    Planning and Zoning Commission 2
    Police Commission 1
    Port Authority Commission 1
    Water Pollution Control Authority Commission 1



 

Airport Commission 

 

Board of Assessment Appeals

  • The Board of Assessment Appeals consists of up to 15 members appointed by the Mayor and confirmed by City Council. Members do not meet monthly - only in March for real estate taxes and October for motor vehicle taxes. For more information, click here. Current members include:

    Boka Benson (D)

    285 Laurel Avenue
    Bridgeport, CT 06605
    Term expiration: 12/31/2020
     
    Ann Binkley (D)
    2625 Park Avenue
    Bridgeport, CT 06604
    Term expiration: 12/31/2020

    Andrea Garcia (U)
    50 Bennett Street
    Bridgeport, CT 06605
    Term expiration: 12/31/2020
     
    Jacqueline Martoral (R)
    1540 Iranistan Avenue
    Bridgeport, CT 06604
    Term expiration: 12/31/2023

 

Board of Public Purchases

  • The Board of Public Purchases consists of the Director of Finance and up to four members appointed by the Mayor. Members meet the second Wednesday of each month at 4:15pm. For more information, click here. Current members include:

    Denise Hanks (U)

    59 High Ridge Road
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires 12/31/2016

    James Money (D)
    129 Sunnydale Road
    Bridgeport, CT
    Term Expires 12/31/2009

    Kathy Williamson (D)
    160 Village Lane
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires 12/31/2015

    Kenneth Flatto; Finance Director

 

Bridgeport Redevelopment Agency

  • Charleton Prescott Hamer, Chair (U)
    50 Battery Park Drive
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 3/1/2011

    Bruce N. Gallo (D)
    346 Taft Avenue
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 3/1/2012

    Edna Garcia (D)
    1465 East Main Street
    Bridgeport, CT 06608
    Term Expires: 3/1/2010

 

Cable Advisory Board

  • Jerry A. Blackwell (R)
    145 Cowels Street #C-8
    Bridgeport, CT 06607
    Term Expires: 6/30/2006

    Library Board Appointment

    Ann Obson
    925 Broad Street
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 6/30/2003
    One member representative of Board of Education

    Coretta Dean (D)
    948 Main Street
    Bridgeport, CT 06604
    W: 576-7312
    Term Expires: 6/30/2004

 

Civil Service Commission

  • The Civil Service Commission consists of five members; four appointed by the Mayor and confirmed by the City Council as well as one member elected by City employees. Members meet the second Tuesday of each month at 2pm. For more information, click here. Current members include:

    Melva Falberg (R)

    2445 Park Avenue
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 10/1/2017                                       

    Richard P. Rodgers (D)
    94 Soundview Avenue 
    Bridgeport, CT 06606 
    Term Expires 10/1/2010

    LaShea Hall (D)
    141 Thorme St
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires 10/01/2024

    Ralph Ford (D)
    410 Mill Hill Avenue 
    Bridgeport, CT 06610
    Term Expires: 10/01/2025

    *Paul Grech, Employee
    300 Congress Street
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires:10/1/2023
    *Elected member

 

Citizens' Advisory Committee

  • Charles Rothenberger (CT Fund for the Environment/Legal Counsel)
    Onte Johnson (CT Sierra Club)
    Jack Hennessy (State Representative)
    George Estrada (University of Bridgeport, Director of Public Facilities)
    Adrienne Houel (Greater Bridgeport Community Enterprises/The Green Team)
    Sharon Lewis (CT Center for Environmental Justice)
    Rev. Carl McCluster (Senior Pastor, Shiloh Baptist Church)
    Eduardo Rivera (Business Owner)
    Liz Torres (Bridgeport Neighborhood Trust)
    Bill Malone – (President, Enviro Express Inc.)
    Kathleen Simpson (CT State Attorney for OPM)
    Jack Banta 
    Denise Taylor-Moye

 

Commission for People with Disabilities

  • The Commission for People with Disabilities consists of up to twelve members, each appointed by the Mayor and confirmed by the City Council. Members meet the second Thursday each month at 6pm. For more information, click here. Current members include:

    Elliott Calderon (D)

    1137 Reservoir Avenue
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 2/28/2016

    Donald W. Donaldson (D)
    22 Nautilus Road
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 2/28/2025

    Pearl Brooks (U)

    220 Lyon Terrace
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 2/28/2018

    Jerome Roberts (U)
    215 Daniels Ave
    Bridgport, CT 06606
    Term Expires: 2/28/2014

    Larry R. Robinson (D)
    566 Wood Avenue
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 2/28/2015

 

Ethics Commission

  • The Ethics Commission consists of seven members, each appointed by the Mayor and confirmed by the City Council. No candidate can be an officeholder or political activist. For more information, click here. Current members include:

    Steve O. McKenzie (R)

    72 Granfield Ave
    Term Expires: 12/31/2019

    Sandra D. Carmichael (D)
    429 Woodlawn Ave Ext
    Term Expires: 12/31/2018

    Fransica Hodges (D)
    636 W. Jackson Ave
    Term Expires: 12/31/2021

    Dr. Lesly Valbrun (U)
    538 Lincoln Blvd
    Term Expires: 12/31/2022

    Charlie Griggs (D)
    106 Grovers Ave
    Term Expires: 12/31/2022

    Tobias Watson (D)
    65 Elmsford Rd
    Term Expires: 12/31/2024

 

Fair Housing Commission

  • Ethel L. Matthews (D)
    42 Ashley Street
    Bridgeport, CT 06610
    Term Expires: 6/30/2006

    Mary Bruce (D)
    115 Washington Avenue #4L
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 6/30/2005

 

Fair Rent Commission

  • Franck Adjisegbe (U) (Tenant)
    560 Gurdon Street
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 6/30/2007

    Gina D. Knox (D) (Landlord)
    783 Sylvan Avenue #3
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 6/30/2004

    ALTERNATES
    Cynthia Griffin (D) (Landlord) 
    169 Holly Street 
    Bridgeport, CT 06607
    Term Expires: 7/1/1997

 

Fire Commission 

  • The Fire Commission may consist of up to seven members, each appointed by the Mayor and confirmed by the City Council. Members meet the third Wednesday of each month. For more information, click here. Current members include:

    Joseph J. Larcheveque (R)

    500 Lake Avenue
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 12/31/2022

    Cynthia Saunders-Maignan (D)
    518 North Summerfield Avenue
    Bridgeport, CT 06610
    Term Expires: 1/1/2016 

    James Meszoros Sr. (D)
    354 Gregory Street
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 1/1/2010

    Stuart M. Rosenberg (U) (President)
    106 Unquowa Hill Street
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 12/31/2022

    Robert D. Russo, III (R) (Vice President)
    208 Brooklawn Avenue
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 1/1/2018

    Glenn I. Pettway (D)
    494 Atlantic St
    Bridgeport, CT  06604
    Term Expires: 12/31/2022

 

Food Policy Council 

  • The Food Policy Council consists of up to nine members, six members are appointed by the Mayor and confirmed by the City Council. The other three members include ex-officio (full voting) members designated by the CAO, Health Director, and OPED Director. The six Mayoral appointed members shall have experience and/or interest in food production, distribution, and/or quality -- particularly in urban settings. For more information, click here. Current members include:

    Raquel Rivera (D)
    468 Brewster Street
    Term Expires: 6/30/2019

    Anna Greer (D)
    59 Harborview Place
    Bridgeport, CT 06605

    Maggie Gotterer (U)
    73 Keeler Avenue
    Brridgeport, CT 06606

    Nichola Hall (D)
    105 Pond Street
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 6/30/2021  

    Janene Hawkins; JD, Chief Administrative Officer

    Ebony Jackson-Shaheed, MPH; Director of Health and Social Services

    Tom Gill; Director of OPED

 

Greater Bridgeport Transit Authority

  • Mark Anastasi (D)
    25 Sullivan Place
    Bridgeport, CT 06610
    Term Expires: 12/31/2010

    Andrew Ifill (D)
    3370 Madison Ave. – Unit 5A
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 12/31/2004

    Andrea Kovacs (D), Chair
    356 Fairview Avenue
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 12/31/2010

    Virginia Preuss (R), Assistant Secretary
    405 Ruth Street 
    Bridgeport, CT 06606 
    Term Expires: 12/31/2004

    Mitchell Fuchs, Secretary

    Fairfield, CT

    Sam Koutas
    Fairfield, CT 

    Lauri Goodsell, Secretary
    Stratford, CT 

    Tom Malloy
    Stratford, CT 

    Neil Lieberthal
    Trumbull, CT

    Sharon McNeal, Vice Chair
    Trumbull, CT

 

Harbor Commission

  • The Harbor Commission consists of up to seven members each appointed by the Mayor and confirmed by the City Council. Members meet the third Wednesday of each month. For more information, click here. Current members include:

    Peter Holecz (R), Chair
    474 Courtland Avenue
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 9/30/2014

    Michael Andre (U)
    80 Ferris Street
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 9/30/2014

    Richard D. Greenwood (D)
    126 Yacht Street 
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 9/30/2019

    Martha Dixon (R)
    200 Midland Street
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 9/30/2024 

    Reggie Walker (D), Planning & Zoning Commission
    49 Hazelwood Avenue
    Bridgeport, CT 
    Term Expires: 12/31/2010

 

Historic District Commission

  • The Historic District Commission consists of up to five members each appointed by the Mayor and confirmed by the City Council. Members meet the third Wednesday of each month. For more information, click here. Current members include:

    Guy Horvath (D)
    Chairman
    Term Expires: 12/31/2025

    Susan Tabachnick (D) Vice-Chair 
    Term Expires: 12/31/2025

    Kristen Alvanson (D)
    Term Expires: 12/31/2025

    Stuart Sachs (D)  
    Term Expires: 5/3/2024

    Alternates:  
    Tim O'Connor (D)  
    Term Expires: 12/31/2025

    Rachel Rockwell  
    Term Expires: 12/31/2025

 

Park City Communities (Housing Authority)

  • Park City Communities consists of five members; four are appointed by the Mayor and confirmed by the City Council while one member is elected by the Park City Communities residents. Members meet the first Monday of each month. For more information, click here. Current members include:

    Cowlis Andrews
    (D)
    46 Jennifer Drive
    Bridgeport, CT 06610
    Term Expires: 12/31/2020

    Richard Garcia (D)
    782 Colorado Avenue
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 12/31/2025

    Carmen L. Luna (U)
    35 Fairview Avenue Ext.
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 12/31/2022

    Stephen M. Nelson (D)
    24 Stone Ridge Road Unit A
    Bridgeport, CT 06606 
    Term Expires: 12/31/2024

    Bettie M. Cook (Resident Representative)
    1810 Stratford Avenue, Apt 3E
    Bridgeport, CT 06607
    Term Expires: 12/31/2023

 

Parks Commission

  • The Parks Commission consists of eight members appointed by the Mayor and confirmed by the City Council. Members meet the second Tuesday of each month. For more information, click here. Current members include:

    Cruz M. Cotto
    (D)
    117 Alpine Street 
    Bridgeport, CT 06610
    Term Expires: 12/31/2019

    John Mark Hosier (U)
    1244 Capitol Avenue
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 12/31/2020

    Banjed Labrador (D) Acting President
    1190 Norman Street
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 12/31/2007

    Lillian Wade (D)
    240 Adams Street
    Bridgeport, CT 06607
    Term Expires: 12/31/2016

    Lee Grisby (R)
    142 Red Oak Rd
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 12/31/2025

    Denese Taylor Moye (D)
    273 West Avenue 
    Bridgeport, CT 06604

 

Planning and Zoning Commission

  • The Planning and Zoning Commission consists of up to nine members appointed by the Mayor and approved by at least 60% of the entire membership of the City Council. Members meet the last Monday of each month at 6pm. For more information, click here. Current members include:

    Melville T. Riley, Jr (R) 
    Chairman
    2600 Park Ave, Unit 8T
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 12/31/2018

    Robert L. Morton (D)
    25 Margaret E. Morton Lane 
    Bridgeport, CT 06607
    Term Expires: 12/31/2018

    Robert J. Filotei (R)
    155 Brewster Street, Apt 5C
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 12/31/2016

    Cesar Augusto Cordero (D)
    50 Greenwood Street
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 12/31/2019

    Kyle LaBuff (D)
    74 Lorraine Terrace
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 12/31/2021

    Jacqueline Martoral (R)
    1540 Iranistan Avenue
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 12/31/2022

    Johanna Dorgan (D)
    88 Lance Circle
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 12/31/2021

 

Police Commission

  • The Police Commission consists of up to seven members appointed by the Mayor and confirmed by the City Council. Members meet the third Tuesday of each month. For more information, click here. Current members include:

    Anna Cruz (R)

    68 Perth Street
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 12/31/2009

    Matthew Cuminotto Jr. (D)
    320 Vincellette Street, 
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 12/31/2019

    Hector Diaz (D)
    34 Arthur Street
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 12/31/2018

    Edwin P. Farrow (D)

    357 Pearl Street
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 12/31/2019

    Thomas A. Lyons (D)
    91 Jewett Avenue
    Bridgeport, CT 06606
    Term Expires: 12/31/2019

    Daniel S. Roach (D)
    19 Quinlan Avenue
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 12/31/2019

 

Port Authority Commission

  • Denis O’Malley (D)
    260 Lake Avenue
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 11/30/2006

    Anthony R. Paoletto (D)
    321 Lynne Place
    Bridgeport, CT 06610
    Term Expires: 11/30/2019

 

Water Pollution Control Authority COMMISSION

  • The Water Pollution Control Authority Commission consists of five members appointed by the Mayor and confirmed by the City Council as well as four members from the City administration. For more information, click here. Current members include:

    Osiba A. Nelson (D) 

    1154 Iranistan Avenue
    Bridgeport, CT 06604
    Term Expires: 12/31/2023

    Nina M. Thomas (D) 
    74 Willow Street
    Bridgeport, CT 06610
    Term Expires: 12/31/2022

    Clement Young (D)
    30 Freeman Street, # 202
    Bridgeport, CT 06607
    Term Expires: 12/31/2021

    John Klein (R) 
    15 Bartram Ave
    Bridgeport, CT 06605
    Term Expires: 12/31/2021

    City administration members
    Craig Nadrizny, Acting Director of Public Facilities
    Ken Flatto; Director of Finance

    Ex-officio members
    R. Christopher Meyer, City Attorney
    John Urquidi, City Engineer

 

Zoning Board of Appeals

  • The Zoning Board of Appeals consists of five members appointed by the Mayor and confirmed by the City Council. For more information, click here. Current members include:

    Robin Shepard (D)

    Term expires: 12/31/2015

    Ira Nachem (D) Chairman
    155 Brewster Street
    Bridgeport, CT 06605
    Term expires: 12/31/2022
     
    Tiheba Bain (D)
    145 Hope Street
    Bridgeport, CT 06605
    Term expires: 12/31/2022

    Paul Miller (R)
    149 Grovers Ave
    Bridgeport, CT 06605 
    Term expires: 7/4/2022

    Carlos Moreno (D)
    405 Westfield Avenue
    Bridgeport, CT 06606

    Mary F. Gaits (R)
    100 Sunburst Road
    Bridgeport, CT 06606